Диканський район

Версія для друкуВерсія для друку

ДИКАНСЬКИЙ РАЙОН

Площа району 0,7 тис. км2. Населення – 19,3 тис. чол. У складі району 1 селищна та 12 сільських рад, загалом – 59 населених пунктів. Районний центр – смт Диканька з населенням 7,8 тис. чол.

Район межує з Зіньківським, Котелевським, Полтавським, Решетилівським та Шишицьким районами.

Відстань від м. Полтави – 25 км (тут же й найближча залізнична станція).

7 березня 1923 року на базі Диканської і Байрацької волостей Полтавського повіту та Великобудищанської волості Зіньківського повіту було створено Диканський район, що входив до складу Полтавського округу. Площа району становила 0,385 тис. км2. На 7 вересня 1923 року в районі значиться вісім сільрад: Байрацька, Великобудищанська Великорудківська, Водянобалківська, Диканська, Лозівська, Долинська, Стасівська з населенням 36 475 чоловік, які проживали у 117 населених пунктах. 25 лютого 1926 року виділяються ще Василівська та Чернечорська сільські ради. У грудні цього ж року було ліквідовано Балясненський район, і до складу Диканського району увійшли ще 4 сільради – Балясненська, Ландарівська, Надеждинська та Орданівська. Орданівська сільська рада була найбільшою в районі: тут налічувалось 44 населених пункти, у яких мешкало 6 513 жителів.

На сьогодні до складу району входять Диканська селищна рада і 12 сільських рад – Андріївська, Байрацька, Балясненська, Великобудищанська, Великорудківська, Водянобалківська, Надеждинська, Нелюбівська, Орданівська, Петро-Давидівська, Стасівська, Чапаєвська.

Диканський район розташований у північно-східній частині Полтавської області на вододільному плато між Пслом і Ворсклою в середині Придніпровської Лівобережної низовини. Поверхня – слабохвиляста рівнина, порізана балками та ярами, полого підвищена на північний схід до 170-190 метрів над рівнем моря. Найбільша річка, що тут протікає – Ворскла (з притоками Добришин і Ковжига), вона впадає у Дніпро. Менш наповнені і пересихаючі річки – Вільхова та Середня Говтва, які зливаються в одне русло, несуть свої води до Псла. В районі багато ставків та озер.

У 1994 році створено регіональний ландшафтний парк «Диканський» площею 11 945 га. До складу регіонального ландшафтного парку увійшли 7 природоохоронних об’єктів: Парасоцький ліс – пам’ятка природи загальнодержавного значення, Бузковий гай – ботанічна пам’ятка природи, Кочубеївські дуби – пам’ятка природи вікових дерев, Фесенкові горби – загально-зоологічний заказник, Писарівщинський лісопарк – пам’ятка садово-паркового мистецтва, Ялиновий гай та Виходи пісковиків. За межами ландшафтного парку знаходяться: Пустовітка – ботанічний заказник, Яворівщина – заповідне урочище та Лісосмуга О.О. Ізмаїльського – ботанічна пам’ятка природи. Флора вищих судинних рослин нараховує понад 600 видів, серед яких – 50 видів є рідкісні. Фауністичний комплекс нараховує близько 250 видів.

І досі живе в народі пов’язана з Бузковим гаєм історія. Було у впливового діяча князя В.П. Кочубея тринадцятеро дітей. Одна донька – Ганна тяжко захворіла. Не допомогли хворій ні столичні розваги, ні європейські ліки, ні далекі подорожі. Порадили лікарі вразити її чим-небудь незвичайним, дивовижною красою. Ось і звелів багатий батько засадити вже непотрібну після закриття цегельного заводу велетенську яму бузком різних сортів, привезених із-за кордону, розбити тут алеї, поставити альтанки, плекаючи надію весняним бузковим буйноцвітом зцілити доньку. І ось навесні привезли до гаю згасаючу Ганну. Щоб набратися по дорозі побільше вражень, відправили її з Петербурга окружним шляхом: спочатку – до Москви залізницею, далі – на пароплаві по Волзі та Каспійському морю, в кінній кареті через Кавказ, потім – лагідні Чорноморські хвилі, сонячний Крим, подорож по Дніпру. Як і очікувалось, Бузкова яма справила неперевершене враження. Змучена юна Ганна повеселіла, їй стало краще. Але, відцвів бузок, відійшло і життя молодої дівчини.

За легендою, біля одного з велетенських дубів, що зберігся, юна Марія (Мотря) Кочубей зустрічалася з гетьманом України Іваном Мазепою. Цей дуб так і називався в народі: дуб Марії, або дуб Мазепи. Як свідчить народне повір’я, притиснувшись до могутнього дерева, можна й собі перейняти його здоров’я, міць та довголіття.

Збереглися й залишки печерного скиту, заснованого у лісовій хащі на схід від Диканьки, до 1602 року. Це було ціле підземне містечко з 8 печер, з’єднаних розгалуженими ходами, і системи підтримування життєдіяльності ченців. Внизу у Вовчім Яру збереглася стародавня криниця з джерельно-чистою колись водою – тут ченці, певно, брали воду. Восени 2005 року після пам’яткоохоронних досліджень відкрито туристичний маршрут «Печерний скит».

На території району є 5 пам’яток архітектури. У смт Диканька: Тріумфальна арка (1820 р.), Свято-Миколаївська церква (1794 р.), Дзвіниця Свято-Миколаївської церкви (1810-1827 рр.), Свято-Троїцька церква (1780 р.) та Свято-Троїцька церква (1819 р.) в с. Великі Будища.

Минули століття відтоді, як Диканька, з легкої руки Миколи Гоголя, явилась усьому світу. “Як будете, панове, їхати до мене, то прямісінько їдьте стовповим шляхом на Диканьку” казав Рудий Панько у творі М. Гоголя.

Проте й сьогодні Диканька не втратила привабливості, яка й понині славиться своєю патріархальністю та шанобливим ставленням до сивої старовини.

Візитівкою Диканьки є державний історико-краєзнавчий музей ім. Д.М. Гармаша, фонди якого налічують близько 8 тисяч експонатів. У дев’ятьох залах музейної експозиції представлені чарівна природа, історичне минуле та сьогодення Гоголівського краю. В музеї реалізується сувенірна продукція місцевих майстрів декоративно-ужиткового мистецтва.

У восьми залах Диканської картинної галереї розмістилися художні полотна, графіка, скульптура, чеканка по металу, різьба і випилювання по дереву та вишивка, виконані самодіяльними художниками і майстрами народної творчості. Окремий зал присвячений творчості всесвітньо відомої художниці М.К. Башкирцевої.

Тріумфальна арка була споруджена у 1820 році на честь приїзду до Диканьки імператора Олександра І (у 1817 році) і слугувала парадним в’їздом до садиби Кочубеїв. Автор проекту – академік архітектури Луїджі Руска. Це єдиний в Україні пам’ятник культури, що увінчує тріумф перемоги у Вітчизняній війні 1812 року з французами.

На південній околиці Диканьки під лісом виділяється білокам’яна, ротондальної форми, Миколаївська церква (1794 р.). Її будував у стилі класицизму видатний зодчий М.О. Львов, вперше застосувавши систему подвійного купола, що знайшла своє відображення пізніше на спорудженні знаменитого Казанського собору в Санкт-Петербурзі. Миколаївська церква започаткована на цьому місці ще в XVII ст. з благословення Лазара Барановича. І досі в народі живуть перекази про чудотворну силу ікони Миколи-угодника. Вражає своєю витонченістю вирізьблений із мореного дуба іконостас, під церквою знаходиться родовий склеп Кочубеїв, де в саркофагах з італійського мармуру поховано п’ять князів і три княгині. Дзвіниця збудована за проектом Луїджі Руска (1810-1827 рр.). Мелодійний спів її 8-пудового дзвону колись чути було аж до околиць Полтави.

Троїцька церква збудована 1780 року в стилі бароко на місці знесеної дерев’яної Хрестовоздвиженської церкви в історичному центрі села. Ходили до неї переважно козаки, тут було відкрито й церковно-приходську школу. Під правим криласом поховано будівничого церкви П.В. Кочубея з його дружиною Уляною Безбородько. Троїцька церква – єдина в Україні пам’ятка архітектури, тісно пов’язана з творчістю М.В. Гоголя, який часто бував у ній і змалював у повісті «Ніч перед Різдвом».

Основні пам’ятники Диканьки: пам’ятник Т.Г. Шевченку, пам’ятник М.В. Гоголю, скульптури гоголівських героїв: Оксани і Вакули, меморіальний комплекс воїнам-односельцям, братська могила жертв фашизму, пам’ятник бойової машини часів Великої Вітчизняної війни «Катюша», пам’ятний знак на честь військ Воронезького і Степового фронтів, які звільнили Диканьку від німецьких загарбників, пам’ятний знак на місці спостережного пункту «Катюш». Братські могили радянських воїнів та пам'ятні знаки полеглим воїнам-односельцям знаходяться у селах Василівка, Андріївка, Байрак, Балясне, Великі Будища, Велика Рудка, Водяна Балка, Орданівка, Стасі, Надежда, Ландарі, Нелюбівка, Чернечий Яр, Писарівщина, Петро-Давидівка, Чапаєвка, Дячкове.

ДОВІДКОВА ІНФОРМАЦІЯ

Назва

Адреса

Телефон

Диканська районна державна адміністрація

смт Диканька, вул. Леніна, 66

(05351) 9-12-62

Диканська районна рада

смт Диканька, вул. Леніна, 66

(05351) 9-18-52

Відділ культури, туризму та архівної справи Диканської РДА

смт Диканька, вул. Леніна, 70

(05351) 9-11-40

Центральна районна лікарня

смт Диканька, вул. Енгельса, 42

 

Автостанція «Диканька»

смт Диканька, вул. Кащука, 1

(05351) 9-12-05

МУЗЕЇ ТА ПАМ’ЯТНІ МІСЦЯ

п/п

Назва об’єкту

Адреса

Телефон

1.

Диканський державний історико-краєзнавчий музей ім. Д.М. Гармаша

смт Диканька, вул. Леніна, 68

(05351) 9-15-96

2.

Картинна галерея ім. М.К. Башкирцевої

смт Диканька, вул. Леніна, 72

(05351) 9-14-58

3.

Народний музей українського весілля

с. Великі Будища, вул. Юрія Кононенка, 3

(05351) 9-63-25

4.

Балясненський сільський громадський музей

с. Балясне

(05351) 9-22-31

5.

Тріумфальна арка

На в’їзді до смт Диканька

 

ГОТЕЛІ ТА ЗАКЛАДИ РОЗМІЩЕННЯ

п/п

Назва об’єкту

Адреса

Телефон

1.

Садиба «У Миколи над яром»

смт Диканька, пров. Крутий, 2а

(05351) 9-14-73

2.

Садиба «На Садовій»

смт Диканька, вул. Садова, 9

(05345) 9-17-35

САДИБИ ЗЕЛЕНОГО ТУРИЗМУ

№ п/п

Назва садиби

Адреса

Телефон

Послуги

1.

Садиба зеленого туризму

смт Диканька, вул. Калініна, 53-а

(067) 4579776

Будівля з усіма зручностями

2.

Гостинна садиба «Біла хата»

смт Диканька, вул. Дзержинського, 30

(066) 905 17 88 (099) 332 85 37

Будівля з усіма зручностями

3.

Садиба зеленого туризму

смт Диканька, вул. Плеханова, 12Б

(05351) 9-79-11 (050) 941 01 02

Будівля з усіма зручностями

4.

Садиба зеленого туризму

смт Диканька, вул. Кірова, 13

(05351) 9-74-34

Будівля з усіма зручностями

5.

Садиба зеленого туризму

смт Диканька, вул. Черняхівського, 24

(05351) 9-77-77

Будівля з усіма зручностями

6.

Садиба зеленого туризму

смт Диканька, вул. 1-го Травня, 29

(05351) 9-14-14

Будівля з усіма зручностями

7.

Садиба зеленого туризму

смт Диканька, вул. Фурманова, 10

(05351) 9-13-17

Будівля з усіма зручностями

8.

Садиба зеленого туризму

смт Диканька, вул. Гоголя, 26

(05351) 9-19-38

Будівля з усіма зручностями

9.

Садиба «Рушничок»

смт Диканька, вул. Лисенка, 4/2

(05351) 9-77-56 (066) 804 05 95

Будівля з усіма зручностями

10.

Садиба зеленого туризму

смт Диканька, вул. Кірова, 58а

(05351) 9-18-57

Будівля з усіма зручностями

11.

Садиба зеленого туризму

смт Диканька, вул. Гоголя, 67

(05345) 9-17-35 (066) 905 27 41

Будівля з усіма зручностями

12.

Садиба зеленого туризму

смт Диканька, вул. Дзержинського, 38

(05345) 9-17-35 (066) 905 27 41

Будівля з усіма зручностями

13.

Туристичний етнокультурний центр «Весела садиба»

с. Веселівка

(099) 0544544

Ознайомлення із стародавніми українськими традиціями та елементами декоративно-ужиткового мистецтва, побачити зібрані зі всієї Полтавської області старовинні предмети побуту українського народу, що відреставровані власником агрооселі. Харчування.

14.

Заїжджий двір «Хутір поблизу Диканьки»

с. Проні

(050) 305 51 92

Харчування, відпочинок, фольклорні свята

15.

Садиба зеленого туризму

с. Стасі, вул. Молодіжна, 25

(05351) 9-36-13

Будівля з усіма зручностями

16.

Садиба зеленого туризм

с. Стасі, вул. Яковенка, 16, кв.16

(05351) 9-37-28

Будівля з усіма зручностями

ЦЕНТРИ АКТИВНОГО ТУРИЗМУ

№ п/п

Назва садиби

Адреса

Телефон

Послуги

1.

Центр рибальства

с. Горбатівка – с. Орданівка (3 км)

(095) 052 21 07

Рибалка, дерев’яні будиночки із усіма зручностями, харчування

2.

Гірськолижний комплекс «Корчак»

с. Стасі, вул. Горнолижна, 1 (22 км від м. Полтави)

(05351) 9-37-45

Центр активного зимового відпочинку

ЗАКЛАДИ ХАРЧУВАННЯ

п/п

Назва об’єкту

Адреса

Телефон

1.

Ресторан «Диканька»

смт Диканька, вул. Дзержинського, 5а

(050) 297 90 42

2.

Ресторація «Кочубеївська садиба»

смт Диканька, вул. Полтавська, 1/3

(05351) 9-93-07

3.

Кафе «Діалог»

смт Диканька, вул. Леніна, 125

(05351) 9-17-29

4.

Кафе «Лілея»

смт. Диканька, вул. Леніна,80

(05351) 9-80-00

5.

Кафе «Курінь»

смт. Диканька, вул. Куйбишева, 7

(05351) 9-74-24

6.

Кафе «Шинок»

с. Проні

(050) 305 51 92

ТУРИСТИЧНІ ІНФОРМАЦІЙНІ ЦЕНТРИ

№ п/п

Назва садиби

Адреса

Контактна

інформація

Функції та послуги, які надаються

1.

ТІЦ

смт Диканька, вул. Леніна, 70

(05351) 9-14-06

(05351) 9-11-40

(05351) 9-71-71

Інформація про наявні заклади розміщення, екскурсії та туристичні подорожі, заклади харчування, поширення рекламно-інформаційної продукції

2.

ТІЦ «Диканьказеленту»

смт Диканька, вул. Леніна, 117

(095) 363 06 13

Інформація про наявні заклади розміщення, екскурсії та туристичні подорожі, заклади харчування, поширення рекламно-інформаційної продукції

КУЛЬТОВІ СПОРУДИ

п/п

Назва об’єкту

Адреса

Телефон

1.

Миколаївська церква

смт Диканька

 

2.

Свято-Троїцька церква

смт Диканька

 

3.

Троїцька церква

с. Великі Будища

 

 

 

Наверх ↑