Новосанжарський район

Версія для друкуВерсія для друку

НОВОСАНЖАРСЬКИЙ РАЙОН

Район утворено 7 березня 1923 року. Його площа – 1,3 тисячі км2 (дев’яте місце в області), населення – 35,3 тисячі чоловік (десяте місце в області). У районі – 1 селищна і 28 сільських рад, 80 населених пунктів.

Межує з Машівським, Кобеляцьким, Решетилівським, Полтавським районами Полтавської області, з Царичанським районом Дніпропетровської області.

Центр району – смт Нові Санжари. Відстань до м. Полтави – 37 км.

Район утворено 07.03.1923 постановою Президії Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету про адміністративно-територіальний поділ Полтавської губернії. Тоді було ліквідовано поділ губернії на повіти та волості, введено новий – на округи і райони.

Район розташований у південній частині Полтавської області, вздовж річки Ворскли на південь від м. Полтави. Поверхня району являє собою невисоку хвилясту рівнину, порізану річковими долинами. Найбільша річка Ворскла – притока Дніпра.

З природних багатств є нафта і природний газ, глина, мінеральні води. На більшій частині території – глибокі і звичайні малогумусні та середньогумусні чорноземні, подекуди – солонцюваті та солончакуваті ґрунти.

Територією району проходить залізниця «Полтава-Кременчук» та автотраса «Полтава-Кіровоград».

Клімат – помірно-континентальний з м’якою зимою і сухим літом. Середня температура взимку – мінус 10оС, влітку – +27 С0. Новосанжарський район з Пн. Сх. на Пд. Зх. перерізають річки Ворскла та Оріль.

Річка Ворскла на Полтавщині має довжину 226 км., її загальна довжина – 464 км., впадає в Дніпродзержинське водосховище. Річка Оріль – загальна довжина 346 км. впадає в Дніпродзержинське водосховище. Річка Маячка – злиття двох річечок: Мокрої Маячки і Сухої Маячки, довжина 9 км, права притока р. Оріль. Річка Нехворощанка – довжина 18 км, притока р. Оріль. Річка Кустолово – довжина 60 км, ліва притока р. Ворскли. Річка Ворона – довжина 80 км, права притока р. Ворскли. Річка Великий Кобелячок – довжина 29 км, ліва притока р. Малий Кобелячок. Річка Малий Кобелячок – довжина 11 км, права притока р. Ворскли. Річка Полузір’я – довжина 70 км, права притока р. Ворскли.

На території Новосанжарського району знаходяться пам’ятки природи:

- Малоперещепинський ботанічний заказник загальнодержавного значення – площа 640 га.

- Галофітне болото (с. М. Перещепина, с. Маньківка). Рослинність – бульбокомиш морський, ситник Жерарда, осока видовжена та лисяча, тризубець морський та болотний, кульбаба бессарабська, скорцонера дрібноквіткова. Рідкісні види – альдрованда пухирчаста, сальвінія плаваюча, зозулинець болотний – включені до Червоної книги України. Орнітофауна представлена різними видами качок, гусей, куликів, чапель, норців. Червонокнижні: кулик-сорока, ходуличник, дерихвіст степовий, журавель сірий. Ссавці – хутора звичайна, ондатра, єнотоподібний собака. Червонокнижні: видра річкова, тхір степовий, вухань бурий, вовк.

- Новосанжарський ландшафтний заказник (Новосанжарське лісництво) по р. Ворскла 1 112 га з дубово-сосновими насадженнями, трав’яний покрив представлений злаками – куничник наземний, осока колхідська, полин австрійський, цмин пісковий, очиток їдкий. Червонокнижні: півники борові, таволга звіробієлиста, горицвіт весняний, перстач прямостоячий. Різні види лишайників, мохів. Тварини: білка, заєць сірий, куниця, лось, козуля, свиня дика. Птахи: зяблик, вівсянка звичайна, щеврик лісовий, повзик, сойка, крук, дятел.

- Ревазівський гідрологічний заказник. Болотний масив, 300 га. (с. Руденківка). Рослини: очерет звичайний, рогіз широколистий, кушир темнозелений, елодея канадська, різак водяний, ряска мала й триборозенчата, жабурник звичайний. Різноманітні водоплаваючі птахи. Гніздування лебедя-шипуна. Плазуни – черепаха болотна, вуж водяний. Риби: карась, щука, в’юн, гірчак.

- Шедіївський гідрологічний заказник (273 га, с. Шедієве). Болото в заплаві р. Оріль з гніздуванням рідкісних птахів – сірого журавля (занесеного до Червоної книги України), лебедя-шипуна.

- Зачепилівський ботанічний заказник, 826,8 га (с. Зачепилівка, ДП «Новосанжарський лісгосп»). Найбільш цінна ділянка зволожених луків, що межує з лісовим масивом. Рябчик малий, занесений до Червоної книги України, шолудивник Кауфмана, рястка Фішера, тонконіг бульбистий, костриця несправжньоовеча, китятки звичайні та подільські, вероніка весняна.

- Мазанка – загальнозоологічний заказник, 191 га. На території Новосанжарського лісництва. (Руденківська та Кунцівська сільські ради). 14 видів ссавців, 144 види птахів, 4 види плазунів, 7 видів земноводних, 9 видів риб, 89 видів комах.

- Ботанічною пам’яткою природи є Парк відпочинку, 3,4 га (смт Нові Санжари) з насадженнями дуба звичайного, кленів, липи, тополі, берези бородавчастої, в’язів.

- Геологічною пам’яткою природи є Рудні піски 0,5 га (с. Кунцеве, Новосанжарське лісництво). Пісок сірий з вохристими плямами, кварцовий, дрібнозернистий, глинистий. Піски містять цінні й рідкісні мінерали рутил і циркон. Зустрічається викопна фауна.

На територiї району археологiчними розкопками виявлено поселення доби неолiту, пiзньої бронзи, скiфiв, сарматiв, черняхiвської культури, давньоруськi поселення. Назва «Санжари» тюркського походження. Існує припущення, що назва з’явилася в 1242 році, коли в цій місцевості зимувала орда. 2000 року селище відзначило своє 900-річчя. Саме поселення під сучасною назвою було засновано вихідцями із Старих Санжар. Вперше Санжари згадуються в історичних джерелах 1636 р. На карті Г.Л. де Боплана (2-а чверть XVII ст.) уже показано населений пункт Санжарів Новий. Входив до Черкаського староства. У 1653 р. згадується слобідка Нові Санжари у складі Полтавського полку. У 1661-1663 рр. Нові Санжари входили до Кременчуцького полку. У зоні бойових дій опинилися Нові Санжари під час Північної війни. Навесні 1709 р. шведи захопили містечко і розмістили тут свій гарнізон. 1760 р. гетьман Лівобережної України К. Розумовський віддав Нові Санжари у спадкове і довічне володіння графу Р. Воронцову. 1764 р. Нові Санжари – сотенне містечко Новосанжарської сотні Полтавського полку віднесено до Новоросійської губернії, переведено в ранг повітового міста з утворенням пікінерського полку. У 1796-1802 рр. входили до Малоросійської губернії, з 1802 р. – Полтавської губернії.

В січні 1918 р. проголошено радянську владу. З 07.03.1923 Нові Санжари – центр Новосанжарського району. З липня 1925 р. Нові Санжари віднесено до категорії селищ міського типу. З лютого 1932 р. до вересня 1937 р. Нові Санжари знаходилися у складі Харківської області. 16.09.1941-23.09.1943 – період німецько-фашистської окупації.

Нові Санжари, без перебільшення, називають мальовничими. Гості від’їжджають з Нових Санжар зачарованими від неповторного спілкування з багатою природою.

На одній з околиць селища, за якихось півсотні метрів від Ворскли – Медичний центр внутрішніх військ МВС України «Нові Санжари» та санаторій-профілакторій «Антей». Здравниці використовують новосанжарську лікувальну воду, яка належить до гідро-карбонатно-хлоридно-натрієвих джерел, найближчим її аналогом є вода «Кримська».

Неподалік від райцентру (в районі Малого Кобелячка) знайдено запаси торфо-мулової грязі. Їх також медики взяли на озброєння. Спеціалісти підрахували, що на березі Ворскли щорічно буває дві тисячі сонячних годин. А це дозволяє для лікування відпочиваючих використовувати кліматотерапію. Всі фактори лікування дають бажані результати.

Пам’ятники, що розташовані у Нових Санжарах: пам’ятник на честь 200-річчя Полтавської битви 1709 р. Споруджений 1909р. Чотиригранний обеліск із граніту сірого кольору (вис.: 1,75 м); пам’ятник землякам, розташований у центрі селища. Споруджений на честь жителів, полеглих на фронтах Великої Вітчизняної війни. На постаменті (вис.: 2,2 м) скульптурна група воїна і партизанки, перед пам’ятником – вічний вогонь. Скульптура виготовлена у Харківській скульптурній майстерні 1976 р.

Пам’ятник Т.Г. Шевченку роботи скульптора В. Білоуса, розташований у центральній частині селища, зліва від входу до парку «Перемога». Відкритий 23.09.2001.

Пам’ятник українським козакам на правому березі р. Ворскла. Відкритий 23.09.2000, автор – О. Дрига.

У с. Мала Перещепина було знайдено «Малоперещепинський скарб», поховання кочівника (VIІ ст. н.е).

Скарб візантійских, древньоболгарських, персидських та аварських цінностей був знайдений у 1912 році підпаском, який спіткнувся об золоту вазу і впав у могилу (можливо) засновника Великої Болгарії – хана Кубрата. Скарб було вилучено під керівництвом А.А. Бобринського, знаходиться в Ермітажі (Росія, С.-Петербург). Скарб включає більше 800 предметів, у тому числі золота – 25 кг, срібла – 50 кг. Візантійські монети відносяться до часу царювання Маврикія (582-602 рр.). Наявність Хрестового узору на рукоятці меча підтверджує свідоцтво історика Іоанна із Никиу про те, що при візантійському дворі Кубрат прийняв хрещення.

Пам’ятник болгарському хану Кубрату на цьому місці встановлений 18.08.2001 під час І Всеукраїнського з’їзду болгар. На піщаній дюні на постаменті з брили чорного граніту встановлено вертикальну необроблену брилу з такого ж каменю. На лицьовій відполірованій стороні зображення тамги – родового знаку хана з написом.

У с. Шедієве є пам’ятний знак на честь перебування в селі Т.Г. Шевченка, який встановлений 10.03.1989.

У с. Маячка – пам’ятний знак на честь родини Левицьких, встановлений у 2001 році, виготовлений з брил рожевого та сірого граніту (1,45х1,3 м). Діє туристичний маршрут «Генії українського народу» (про академіків Левицьких) на базі матеріалів Маячківської ЗОШ І-ІП ступенів.

Вихідцями з району є відомий поет i державний діяч Б.I. Олiйник (закінчив Новосанжарську школу у 1953 р.), заслужена артистка України В.Я. Саввопуло, мистецтвознавець, заслужений діяч мистецтв України Д.Г. Янко, письменник Т.М. Рибас, оперний співак М.М. Середа, дитячий письменник П.К. Мостовий, український гравер Г.К. Левицький, історик, правознавець, археограф, архівіст i етнограф О.I. Левицький, член Спілки художників України В.А. Коркiшко, відома правозахисниця і один із засновників Української гельсінської групи О.Я. Мешко, графік-плакатист В.І. Сокол.

ДОВІДКОВА ІНФОРМАЦІЯ

Назва

Адреса

Телефон

Новосанжарська районна державна адміністрація

смт Нові Санжари, вул. Жовтнева, 23

(05344) 3-12-84

Новосанжарська районна рада

смт Нові Санжари, вул. Жовтнева, 23

(05344) 3-25-30

Відділ культури та туризму Новосанжарської РДА

смт Нові Санжари, вул. Жовтнева, 25

(05344) 3-19-67

Центральна районна лікарня

смт Нові Санжари, вул. Шевченка, 51/49

(05344) 3-17-50

Автостанція «Нові Санжари»

смт Нові Санжари, вул. Жовтнева, 44/5

(05344) 3-15-09

МУЗЕЇ ТА ПАМ’ЯТНІ МІСЦЯ

п/п

Назва об’єкту

Адреса

Телефон

1.

Новосанжарський краєзнавчий музей

смт Нові Санжари, вул. Шевченка, 5

 

2.

Музей народознавства

с. Пологи

 

3.

Пам’ятник болгарському хану Кубрату

с. Мала Перещепина

 

4.

Пам’ятний знак на честь родини академіків Левицьких (туристичний маршрут «Генії українського народу»)

с. Маячка,

Маячківська загально-освітня школа

 

САНАТОРНО-ОЗДОРОВЧІ ЗАКЛАДИ, БАЗИ ВІДПОЧИНКУ

п/п

Назва об’єкту

Адреса

Телефон

1.

Медичний центр Внутрішніх військ МВС України «Нові Санжари»

смт Нові Санжари, пров. Радянський, 44

(05344) 3-13-57

2.

Санаторій-профілакторій «Антей»

смт Нові Санжари, Піонерський пр-кт, 10

 

ГОТЕЛІ ТА ЗАКЛАДИ РОЗМІЩЕННЯ

п/п

Назва об’єкту

Адреса

Телефон

1.

Готельно-розважальний комплекс «Гостинний двір»

смт Нові Санжари, вул. Комсомольська, 15

(05344) 3-37-46

2.

Садиба «Іван та Наталка»

смт Нові Санжари, вул. Зарічанська, 3

(050) 636 23 03

3.

Зелена садиба «Над Ворсклою»

смт Нові Санжари, вул. Горбенка, 33

(095) 711 53 17

САДИБИ ЗЕЛЕНОГО ТУРИЗМУ

№ п/п

Назва садиби

Адреса

Телефон

Послуги

1.

Садиба зеленого туризму

«Іван та Наталка»

смт Нові Санжари, вул. Зарічанська, 3

(050) 636 23 03 (095) 600 69 58

Харчування, доставка продуктів, мангал, оренда рибальського спорядження.

2.

Зелена садиба «Над Ворсклою»

смт Нові Санжари, вул. Горбенка, 33

(095) 711 53 17

Житло на 3-4 чол., кухня, газ, вода, холодильник, телевізор. Поруч пляж, базар.

3.

Готельно-розважальний комплекс «Гостинний двір»

смт Нові Санжари, вул. Комсомольська, 15

(05344) 3-37-46 (095) 380 69 74

Проживання, харчування, сауна, більярд, косметологічний кабінет, дитячий майданчик.

4.

Зелена садиба «Татьянин Гай»

с. Клюсивка.

(095) 257 01 90

Проживання, лікувальна вода, послуги водія, пляж, риболовля, збір грибів, охота (в сезон).

5.

Садиба зеленого туризму

с. Писарівка.

(050) 647 57 81

Житло на 3-4 особи, поруч річка, ліс.

ЦЕНТРИ АКТИВНОГО ТУРИЗМУ

№ п/п

Назва садиби

Адреса

Телефон

Послуги

1.

Відпочинок

«Мрія рибалки»

с. Бондури (на трасі «Полтава-Олександрія»)

(067) 707 37 62

Рибалка, відпочинок.

2.

«Відпочинок в Ганжах»

с. Ганжі (на трасі «Полтава-Олександрія»)

(095) 813 51 40

Ночівля, холодильник, телебачення, Інтернет, рибалка, прогулянка на човнах.

ЗАКЛАДИ ХАРЧУВАННЯ

п/п

Назва об’єкту

Адреса

Телефон

1.

Кафе «Fata Morgana»

смт Нові Санжари, вул. Жовтнева, 52

(5344) 3-17-86

2.

Кафе «Стожари»

смт Нові Санжари, вул. Жовтнева, 75

(5344) 3-34-33

3.

Кафе «Водограй»

смт Нові Санжари, вул. Жовтнева, 39

 

4.

Кафе «Престиж»

смт Нові Санжари, вул. Леніна, 118

 

5.

Кафе «Чумацький шлях»

смт Нові Санжари, вул. Леніна, 33

(5344) 3-28-05

 

Наверх ↑