Зіньківський район

Версія для друкуВерсія для друку

ЗІНЬКІВСЬКИЙ РАЙОН

Район утворено у 1939 році. Територія його займає площу 136,102 тис. га, або 5 % території області. Населення – 35 870 чол.

У районі 115 населених пунктів, підпорядкованих міській, 1 селищній та 22 сільським радам. Районний центр – місто Зіньків.

На початку 1923 року Зіньківський повіт, який складався з 16 волостей, займав площу 213 646 десятин, відповідно до постанови ВУЦВК від 7 березня 1923 року був розформований в зв’язку з ліквідацією повітів і волостей та створенням округів і районів. Розформований Зіньківський повіт увійшов до Полтавського округу, а три волості (Грунська, Комишанська й Куземинська) – до Богодухівського. Територія сучасної Зіньківщини була розділена між трьома районами: Зіньківським, Ковалевським та Опішнянським. Орданівська волость увійшла до Баляснівського району, а Великобудищанська – до Диканського. Незабаром після цього Ковалевський район був розформований, а до Полтавського округу приєднали Гунський район, південна частина якого входить до складу сучасної Зіньківщини. Зміни в адміністративно-територіальному поділі краю тривали й далі. У 1930 році до Опішнянського району приєднали територію колишнього Котелевського району. А в 1931 році Грунський район приєднався до Зіньківського (у 1935 році його відновили). У 1932-1937 роках Зіньківський і Опішнянський райони були у складі Харківської області, у 1937-1941 роках – у складі Полтавської області. У 1939 році відновлено Котелевський район.

Зіньківський район знаходиться в північно-східній частині Полтавської області, межує з Котелевським, Диканським, Миргородським, Шишацьким та Гадяцькими районами, а також із Сумською областю. Зіньківщина розташована в природній зоні лісостепу, займає частину Придніпровської низовини. Рельєф району рівний з абсолютними відмітками 120-170 м. Поширені водно-ерозійні форми рельєфу: вододільні плато, долини річок, яри та балки. Вздовж правого берега Ворскли тягнеться видовжене підвищення. Центральна частина району являє собою слабко виражену котловину.

На лугових землях частково росте ліс, серед якого трапляються відкриті галявини. Переважають мішані та хвойні ліси.

с. Власівка

Казковий край санаторію «Соснового бору» вітає відпочиваючих тихим голосом «зеленого моря» й привітними усмішками професійного колективу. Санаторій працює з 1969 року, має загальнотерапевтичне спрямування, тут лікують хвороби опорно-рухової, серцево-судинної, нервової, ендокринної систем, органів дихання. 1998 року створено ще гастроентерологічне відділення на 50 ліжок із необхідною лікувально-діагностичною базою. В оздоровниці застосовують сучасні традиційні й нетрадиційні методи лікування, поєднані з правильним дієтичним харчуванням. Сьогодні «Сосновий бір» – це ціле містечко з новими корпусами, поліклінікою, обладнаною найсучаснішою апаратурою, водогрязелікарнею. На території лікувально-оздоровчого закладу існує джерело мінеральної води «Ташань», внесеної до каталогу мінеральних вод України. До послуг відпочиваючих – різноманітні культурно-розважальні програми.

Через район протікають річки Ворскла, Грунь, Ташань. Дві останні зливаються в єдину Грунь-Ташань, яка впадає в р. Псел. Крім основних річок, існує кілька приток (найдовша – Мужева Долина).

В районі знаходиться 16 природоохоронних об’єктів: 4 ландшафтні заказники, 2 ботанічні заказники, 2 загальнозоологічні заказники, 1 орнітологічний заказник, 6 гідрологічних заказників, 1 ботанічна пам’ятка природи. В заповідній мережі найкраще забезпечена охорона типових для Полтавщини лучних степів із багатим різнотрав’ям, у складі якого виявлено 17 рідкісних видів рослин. Гідрологічні заказники репрезентують заплавні комплекси: лучно-болотні, водні, рідше лісові. Лісові масиви з різноманітним тваринним світом представляє загальнозоологічний заказник «Байрак».

Найвищою унікальністю флори характеризуються ботанічні заказники, в яких охороняються численні популяції рідкісних видів рослин. На території району можна зустріти більше 230 видів наземних хребетних тварин, у тому числі – до 180 видів птахів та близько 40 видів ссавців. Крім того, тут мешкає 10 видів земноводних та 6 – плазунів. 57 видів тварин (або 24,2 %) належать до відповідної категорії рідкісних видів.

В районі широко представлені об’єкти історико-культурної спадщини.

Визначні пам’ятки археології – довкола cмт Опішні: Більське городище (городище роменської культури VІІІ ст. та городище скіфського часу «Кардашів Вал»; слов’янське городище VІІІ-ХІІІ ст.ст. «Глинське городище» (роменської та древньоруської культури) (с. Глинське Малобудищанської сільської ради); 90 історичних пам’яток періоду громадянської та Великої Вітчизняної воїн та 19 пам’яток монументального мистецтва.

В місті Зінькові є пам’ятки місцевого значення – по вулиці Леніна вражає своєю вишуканістю і багатством оздоблення маєток купця І.С. Воздвиженського. Модерн з елементами готики збудований у 1897 році. Нині він знаходиться на реставрації. Через дорогу, навпроти садиби І.С. Воздвиженського, стоїть до цього часу діючий млин, який йому належав. Далі зліва – колишній народний дім, збудований у 1915 році, він був культурним центром у повному розумінні цього слова. Попри зовнішнього оригінального стилю будівлі, вражає і інтер’єр будинку, стеля якого ракоподібної форми, прикрашена дерев’яним різьбленням. Завершує ряд громадських будівель початку ХХ ст. колишня чоловіча гімназія, яка у 1918 році була реорганізована у Зіньківську українську мішану гімназію з українською мовою навчання. Нині – це спеціальна школа № 2 І-ІІІ ступенів. Також по вул. Леніна, 119, знаходиться одна з найстаріших будівель міста. За легендою і переказами, у цьому будинку зустрічав Новий, 1709 рік шведський король Карл ХІІ, котрий після захоплення Зінькова наприкінці грудня 1708 року із частиною свого війська перебував тут на зимових квартирах. Тоді будиночок цей був дерев’яний, а в наш час обкладений цеглою і кахлями.

В центрі міста в 2004 році у день 13-річчя з Дня проголошення незалежності України і напередодні 400-річчя з дня заснування Зінькова з’явилася своя площа Незалежності, окрасою якої став пам’ятник Великому Кобзарю, Т.Г. Шнвченку. Над спорудженням пам’ятника працював скульптор, член національної Спілки художників України, чиї батьки родом із Зіньківського краю, М.К. Посполітак. Автор архітектурного проекту ансамблю площі, головний архітектор області, заслужений архітектор України Є.В. Ширай. Тоді ж біля вузла зв’язку, на місці подвір’я колишньої Троїцької церкви, зруйнованої у 30-ті роки ХХ ст., було збудовано каплицю, перед каплицею встановлено пам’ятний знак «Зінькову 400 років». З Зінківським районом тісно пов’язані імена братів Григора та Григорія Тютюників, Миколи Зерова.

Культові споруди: Христо-Різдвяна церква, освячена (заснована) в 1998 році (м. Зіньків, вул. Леніна); Свято-Різдво-Богородична церква, заснована в 2004 р. (с. Дейкалівка); Свято-Троїцький храм, заснований в 1994 році (смт Опішня); церква Різдва Пресвятої Богородиці (с. Малі Будища), заснована в 1887 році.

смт Опішня

На території стародавнього містечка Опішня та в його околицях керамічне виробництво виникло в найдавніші часи нашої історії. Сьогодні селище заслужено вважається гончарною столицею України, а створений Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному – єдиний в Україні спеціалізований етномистецький, науково-дослідний, культурно-освітній, навчально-виховний заклад, який постає всеукраїнським центром дослідження, збереження і популяризації гончарської спадщини України. Фондові колекції репрезентують: гончарні осередки всіх історико-етнографічних регіонів України, унікальну збірку дитячої глиняної іграшки, колекцію зарубіжного гончарства. Збереглася єдина в Україні виробнича гончарська споруда з горном початку ХХ століття.

До складу Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному входять структурні підрозділи, які є пам’ятками культурної спадщини: меморіальний музей-садиба гончарської родини Пошивайлів, музей-садиба гончарівни Олександри Селюченко, приміщення земської губернської гончарної майстерні.

З 1995 року при музеї діє Науково-дослідницький центр українського гончарства Інституту керамології НАН України. На базі Центру щороку в серпні проходять Всеукраїнські симпозіуми монументальної кераміки. Кращі роботи експонуються просто неба впродовж року.

ДОВІДКОВА ІНФОРМАЦІЯ

Назва

Адреса

Телефон

Зіньківська районна державна адміністрація

м. Зіньків, вул. Леніна, 40

(05353) 2-41-03

Зіньківська районна рада

м. Зіньків, вул. Леніна, 40

(05353) 2-41-10

Сектор культури і туризму Зіньківської РДА

м. Зіньків, вул. Леніна, 40

(05353) 3-14-41

Центральна районна лікарня

м. Зіньків, вул. Червоноармійська, 21

(05353) 3-13-56

Автостанція «Зіньків»

м. Зіньків, вул. Леніна, 2

(05353) 3-14-70

Автостанція «Опішня»

Зіньківський район, смт Опішня, вул. Панаса Мирного, 79

(05353) 4-22-62

МУЗЕЇ ТА ПАМ’ЯТНІ МІСЦЯ

п/п

Назва об’єкту

Адреса

Телефон

1.

Зіньківський районний народний історичний музей

м. Зіньків, вул. Леніна, 42

(05353) 3-15-46

2.

Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному

смт Опішня, вул. Партизанська, 102

(05353) 4-24-16 (05353) 4-24-17

3.

Музей братів Тютюнників у Шилівській зош

с. Шилівка

 

САНАТОРНО-ОЗДОРОВЧІ ЗАКЛАДИ, БАЗИ ВІДПОЧИНКУ

п/п

Назва об’єкту

Адреса

Телефон

1.

ТОВ санаторій «Сосновий бір»

с. Власівка

(05353) 2-40-41 (05353) 9-24-17 (05353) 3-15-46

ГОТЕЛІ ТА ЗАКЛАДИ РОЗМІЩЕННЯ

п/п

Назва об’єкту

Адреса

Телефон

1.

Етно-туристичний комплекс «Гостиний двір «Старий Хутір»

смт Опішня, вул. Ватутіна, 15

(066) 993 99 94

САДИБИ ЗЕЛЕНОГО ТУРИЗМУ

№ п/п

Назва садиби

Адреса

Телефон

Послуги

1.

Кафе «У Михалича»

м. Зіньків, вул. Леніна, 49

(05353) 3-22-38

(050) 302 16 68

Сауна, розміщення

2.

Гостьовий дім «Старий хутір»

с. Опішня, Усадьба 543

(066) 993 99 94

Проживання, харчування, майстер-класи по гончарству,  по народній кухні, риболовля, дитячий відпочинок

ЗАКЛАДИ ХАРЧУВАННЯ

п/п

Назва об’єкту

Адреса

Телефон

1.

Кафе «Явір»

м. Зіньків, вул. Погрібняка, 8-б

(050) 225 60 10

2.

Кафе «Ташань»

м. Зіньків, вул. Леніна, 2

(05353) 3-21-65

3.

Кафе «У Михалича»

м. Зіньків, вул. Леніна, 49

(05353) 3-22-38

4.

Ресторан «Вечірні зорі»

м. Зіньків, вул. Леніна, 44

(05353) 3-11-52

5.

Кафе-бар «Сюрприз»

м. Зіньків, вул. Леніна, 12а

(05353) 3-13-72

6.

Кафе «Венера»

смт Опішня, вул. Жовтнева, 4

(05353) 4-24-62

7.

Кафе «Чумацький шлях»

смт Опішня, вул. П. Мирного, 80а

(05353) 4-20-36

8.

Кафе «Три дев’ятки («999»)»

смт Опішня, вул. П. Мирного, 73

(050) 304 40 44

9.

Кафе «Куманець»

смт Опішня, вул. Леніна, 5

(095) 691 50 70

ТУРИСТИЧНІ ІНФОРМАЦІЙНІ ЦЕНТРИ

№ п/п

Назва садиби

Адреса

Контактна

інформація

Функції та послуги, які надаються

1.

ТІЦ “Старий хутір”

с. Опішня, Усадьба 543

(066) 993 99 94

 

E-mail:

starujhutir@e-mail.ua

Інформація про наявні заклади розміщення, екскурсії та туристичні подорожі, заклади харчування, поширення рекламно-інформаційної продукції

КУЛЬТОВІ СПОРУДИ

п/п

Назва об’єкту

Адреса

Телефон

1.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці

с. Малі Будища

 

2.

Свято-Покровська церква

с. Покровське

 

3.

Церква Різдва Богородиці

с. Дейкалівка

 

4.

Свято-Михайлівська церква

с. Загрунівка

 

 

 

Наверх ↑