Екскурсійний маршрут «Заповідна краса Полтавщини» – одна з туристично-рекреаційних перлин регіону

Версія для друкуВерсія для друку

Екскурсійний маршрут «Заповідна краса Полтавщини» –
одна з туристично-рекреаційних перлин регіону

 

   Археологи стверджують, що людина на території сучасної Полтавської області стала жити за 20 тисяч років до нашої ери.

   Природа краю була надзвичайно багатою з давніх-давен. Після того, як зійшов льодовик, що прикрив майже всю територію Полтавщини, на його місці виросли могутні ліси, які сягали правого берега Ворскли.

   Різноманіття ландшафтів рослинного і тваринного світу Полтавської області обумовлене, насамперед, природними, кліматичними, геоморфологічними та історичними факторами.

   Територія Полтавщини розташована в межах Дніпрово-Донецької западини, якій у сучасному рельєфі відповідає Придніпровська низовина, представлена на півдні Придніпровською терасою, а в центральній та північній частинах – Полтавською рівниною. Характерна особливість Дніпрово-Донецької западини – наявність тектонічних порушень, які ускладнені соляно-купольськими структурами.

   Сучасний рельєф Полтавщини рівнинно-хвилястий і являє собою некруто-похилу до р. Дніпро рівнину, розчленовану долинами річок Сули, Псла, Ворскли, Орелі та їх приток на вододільні плато. Формування рельєфу відбувалося внаслідок діяльності льодовикових вод та ерозійно-акумулятивних процесів, тому плато та тераси перетинають не лише долини сучасних річок, а й чисельні давні прохідні долини і балки.

   Полтавщина розташована на межі степової і лісостепової фізико-географічних зон, що зумовило багатство і різноманітність рослинного світу. Клімат області помірно-континентальний.

   Всі перелічені чинники зумовили розвиток рекреаційного напрямку туризму на Полтавщині.

   Рекреа́ція (польськ. rekreaja – відпочинок, лат. recreatio – відновлення) – відпочинок, відновлення сил людини, витрачених у процесі праці. Рекреація охоплює всі види відпочинку, тобто – відновлення здоров’я і працездатності людини шляхом відпочинку на лоні природи, або під час туристичної поїздки з відвіданням парків, пам’яток архітектури, музеїв, інших спеціалізованих територій, які розташовані поза місцями їх постійного проживання.

   На даний час природно-заповідний фонд (далі – ПЗФ) Полтавської області налічує 387 територій та об’єктів загальною площею майже 142 тисячі га, що складає близько 5 % від загальної площі області, з них 30 об’єктів – загальнодержавного значення, із загальної кількості яких лише для 4 категорій територій та об’єктів ПЗФ рекреаційна функція є цільовою. Це національні природні парки („Пирятинський” і „Нижньосульський”), Хорольський ботанічний сад, де створення туристичної та рекреаційної інфраструктури стане можливим після утворення їх адміністрацій і належного їх функціонування, розроблення та затвердження в установленому порядку Проекту організації територій, а також дендрологічний парк загальнодержавного значення „Устимівський”, парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва „Ковпаківський”, „Хомутецький”, „Березоворудський”, „Полтавський міський”, на територіях яких у наявності мережа стежок і доріжок, забезпечується проведення екскурсій і масовий відпочинок населення, здійснюється догляд за насадженнями, вживаються заходи щодо збереження композицій із дерев, чагарників, трав’яних газонів.

   У липні 2016 року Указом Президента України в с. Крива Руда Семенівського району Полтавської області створено 2-й в області дендрологічний парк загальнодержавного значення ,,Криворудський”, яким опікуються працівники комунальної установи ,,Рекреаційний центр ,,Криворудський” Полтавської обласної ради. На території дендропарку облаштовані туристичні стежки, місця для відпочинку, різноманітні ландшафтно-тематичні композиції з рідкісними та екзотичними рослинами, сучасний штучний став, який став домівкою для чудових лебедів та інших водоплавних птахів.

   В області також є 4 регіональні ландшафтні парки: «Диканський», «Нижньоворсклянський», «Кременчуцькі плавні» та «Гадяцький», які активно задіяні під час вивчення студентами фахових спеціальностей типової флори та фауну регіону. На територіях цих парків користуються попитом серед різних верств населення пішохідні, велосипедні та водні туристичні маршрути.

   Тож, завітайте до Полтавщини та відпочиньте серед неповторної природньої краси нашого славетного краю!

Наверх ↑